2020 EAST BAY CANDIDATES LIST

General Election – Nov. 3

Updated: Aug. 11. (NEW! Eden Health District board, Ohlone College District board Area 2.)
DEADLINE EXTENDED to Aug. 12 in races when an incumbent did not file for re-election.


House of Representatives

13th District (Oakland-Berkeley-Alameda-San Leandro)
*Barbara Lee-D, congressmember
Nikka Piterman-R, teacher/software engineer

15th District (Hayward-Fremont-Tri Valley)
Alison Hayden-R, special ed teacher
*Eric Swalwell-D, congressmember

17th District (Fremont-San Jose-Cupertino)
*Ro Khanna-D, congressmember
Ritesh Tandon-R, small biz owner


State Legislature
State Assembly
15th District (Richmond-North Oakland-Berkeley)
Sara Brink-NPP, filmmaker
*Buffy Wicks-D, assemblymember

16th District (Tri-Valley)
Joe Rubay-R, real estate appraiser
*Rebecca Bauer-Kahan-D, assemblymember

18th Assembly (Oakland-Alameda-San Leandro)
*Rob Bonta-D, assemblymember
Steven Slauson-R, electrical contractor

20th District (Hayward-Tri Cities-Fremont)
*Bill Quirk-D, assemblymember
Alexis Villalobos-D, legal assistant

25th District (Fremont-Milpitas-San Jose)
Bob Brunton-R, fmr Ohlone district trustee
Alex Lee-D, legislative policy advisor

State Senate
7th District (Lamorinda-Walnut Creek-Hercules)
*Steve Glazer-D, state senator
Julie Mobley-R, community volunteer

9th District (Berkeley-Oakland-San Leandro)
Jamie Dluzak-LP
*Nancy Skinner-D, state senator


Alameda County
Board of Supervisors
District 1 (Dublin-Livermore-Fremont-Sunol)
Vinnie Bacon, Fremont councilmember
David Haubert, mayor, Dublin

Alameda County Superior Court Judge #2
Elena Condes, trial attorney
Mark Fickes, civil rights attorney

Ballot Measures
>>Measure to increase the countywide sales tax by one-half cent.
>>Measure to extend unincorporated area’s 6.5% Utility Users Tax through 2033.


Alameda County Cities

Alameda
City Council (Choose 2)
Gig Edward Codiga, business executive
*Jim Oddie, councilmember, Alameda
Trish Herrera Spencer, former mayor, Alameda
*Malia Vella, councilmember, Alameda
Amos White, environmental non-profit executive

City Auditor
*Kevin Kearney, city auditor, Alameda

City Treasurer
*Kevin Kennedy, city treasurer, Alameda

School Board (Choose 3) [DEADLINE EXTENDED]
Beth Aney, attorney
John Casselberry, education activist/father
Verna Castro, education program administrator
Heather Little, education non-profit director
Megan Sweet, educator
Margi Thomas, high school teacher
Leland Traiman, retired nurse practitioner
*Jennifer Williams, trustee, Alameda USD

Alameda Healthcare District 
Board of Directors (Choose 2) [DEADLINE EXTENDED]
Stewart Chen, certified medical examiner
*Michael Williams, boardmember, AHD 

Ballot Measures
>>Charter amendment to repeal Measure A (Article 26).
>>Charter amendment to give powers to city prosecutor, edit gender pronouns.


Albany
City Council (Choose 3) [DEADLINE EXTENDED]
Tod Abbott, local business owner
Ge’Nell Gary, liability program manager
Jordan Preston, engineering geologist/hydrogeologist
Aaron Tiedemann, housing analyst/student

School Board (Choose 2) [DEADLINE EXTENDED]
Brian Beall
Melissa Boyd
Veronica Davidson


Berkeley
Mayor (Ranked Choice Voting)
*Jesse Arreguín, mayor, Berkeley
Aidan Hill, member, Berkeley Homeless Commission
Wayne Hsiung, environmental attorney
Naomi Pete

City Council (Ranked Choice Voting)
District 2
Timothy Carter, businessowner/commissioner
*Cheryl Davila, councilmember, Berkeley
Alex Sharenko, solar energy scientist
Terry Taplin, vice-chair, Berkeley Transportation Commission

District 3
*Ben Bartlett, councilmember, Berkeley
Orlando Martinez, construction manager
Deborah Matthews, real estate broker

District 5
Todd Andrew
*Sophie Hahn, councilmember, Berkeley
Stephen Murphy
Paul Darwin Picklesimer

District 6
Richard Illgen, social justice attorney
*Susan Wengraf, councilmember, Berkeley

School Board (Choose 2) [DEADLINE EXTENDED]
Laura Babitt, parent/financial auditor
Michael Chang, education law attorney
Norma J F Harrison, community volunteer
Esfandiar Imani, risk management consultant
Ana Vasudeo, school transportation planner

Rent Stabilization Board (Choose 5) [DEADLINE EXTENDED]
Bahman Ahmadi, retired engineer
Xavier Johnson, tenants’ rights advocate
Andy Kelley, member, Alameda County Planning Comm
Dan McDunn, home builder
Mari Mendonca, appointed member, Rent Stabilization Board
Soulmaz Panahi, real estate agent
Dominique Walker, community field organizer
*Leah Simon-Weisberg, member, Rent Stabilization Board


Castro Valley
C.V. Sanitary District (Choose 3)
*Daniel Akagi, member, CVSan Board
*Timothy McGowan, member, CVSan Board
*Dave Sadoff, member, CVSan Board

School Board (Choose 3) [DEADLINE EXTENDED]
Dolly Adams, teacher, CVMAC member
Mike Kusiak, education policy manager
*Monica Lee, trustee, CVUSD
Sharon Parker, retired teacher
*Lavender Whitaker, trustee, CVUSD
Kristy Woerz, retired teacher


Dublin
Mayor [DEADLINE EXTENDED]
Arun Goel, councilmember, Dublin
Melissa Hernández, councilmember, Dublin

City Council (Choose 2) [DEADLINE EXTENDED]
Shawn Costello, game tech
Lucrecia Deleon, insurance broker
Razi Hansi, businessman/Realtor
Sherry Hu, educator/entrepreneur/engineer
Michael McCorriston, corporate/non-profit treasurer
Dawn Plants, retired construction admin
Kashef Qaadiri, scientist/cloud architect
Samir Qureshi, global operations executive

School Board
Area 1
Dawn Nwamuo, physician/mother
Kristin Pelham, educator/parent

Area 3
Catherine Kuo, trustee, Dublin USD

Area 4
*Gabi Blackman, trustee, Dublin USD
Michael Utsumi, fundraiser event coordinator


Emeryville
City Council (Choose 3)
*John Bauters, councilmember, Emeryville
*Ally Medina, mayor, Emeryville
*Christian Patz, councilmember, Emeryville

School Board (Choose 3) [DEADLINE EXTENDED]
*Barbara Inch, trustee, Emery USD
John Van Geffen
*Cruz Vargas, trustee, Emery USD


Fremont
Mayor
Vik Bajwa-Singh, businessman
Chris Hampton, data scientist
Naz Mahika Khan, finance manager/broadcaster
*Lily Mei, mayor, Fremont
Marlene Santilli, corporate safety assurance
Justin Sha, VP/professor

City Council
District 1 (North Fremont)
*Teresa Keng, councilmember, Fremont

District 5 (Mission-Warm Springs)
Dolev Gandler, student engineer
*Raj Salwan, councilmember, Fremont

District 6 (Irvington)
Yogi Chugh, small businessowner
Teresa Cox, trustee, Ohlone Community College Dist
Jhansi Kalapala, IT manager/leader
Charles Liu, businessman/parent
Andrew Quang Nguyen, senior application programmer
Roman Reed, stem cell advocate

School Board
Area 1
*Desrie Campbell, trustee, FUSD
Hiu Ng, retired technology executive

Area 4
Jhansi Kalapala, HIT manager
Yajing Zhang, businesswoman/parent

Area 5
*Michele Berke, trustee, FUSD
Vivek Prasad, tech-executive/parent
Lucy Shen, software engineer/alumnus
Paul Stasi


Hayward
City Council (Choose 4) [DEADLINE EXTENDED]
Lacei Amodei, law clerk 
Angela Andrews, member, Hayward planning commission
Néstor Castillo, university lecturer
Elisha Crader, tenants rights paralegal
Darrelle Demps
Tom Ferreira, hospital ER technician
Chris Lozano, attorney/accountant/businessman
*Elisa Márquez, councilmember, Hayward
Son Nguyen, entrepreneur/marketing director
Olympia Pereira, restaurant server
Joe Ramos
*Mark Salínas, councilmember, Hayward
*Francisco Zermeño, councilmember, Hayward

School Board (Choose 3) [DEADLINE EXTENDED]
Peter Bufete, instructor/library advocate
*Robert Carlson, trustee, Hayward USD
Maria Del Carmen Espinoza, parent/student advocate
William McGee, fmr trustee, Hayward USD
Eufemia Del Carmen Meynard, special ed advocate
Sara Prada, parent/businessowner
*Luis Reynoso, trustee, USD
Tami Rossell, parent educator

Ballot Measures
>>Charter amendment to allow non-citizens to serve on city board, commissions.
>>Measure to raise hotel tax to up to 14 percent.


Livermore
Mayor
Mony Nop, Realtor, retired police officer
Bob Woerner, councilmember, Livermore

City Council
District 3 (East Livermore)
Britni Kiick
Peter Patterson

District 4 (South Livermore)
*Bob Carling, councilmember, Livermore

School Board (Choose 2) [DEADLINE EXTENDED]
Yanira Guzman, career coach/parent
Kandiss Hewing, human resource specialist
*Charles Rogge, trustee, LVJUSD
Asa Strout, business analyst
Kristie Wang, public policy advocate
Chris Wenzel


Newark
Mayor
Cornelius Lopes, cloud sales professional
*Alan Nagy, mayor, Newark

City Council (Choose 2)
*Sucy Collazo, councilmember, Newark
*Luis Freitas, councilmember, Newark
Taranjit Gujral, director data science
Jason Miguel, city employee

School Board – Full Term (Choose 3) [DEADLINE EXTENDED]
Christine Clinton, parent
Betty J. Cole
Aiden Hill, businessman/educator
Phuong Nguyen, appointed trustee, Newark USD
*Bowen Zhang, trustee, Newark USD

School Board – Short Term (Choose 1) [DEADLINE EXTENDED]
Amanda Chagoya, parent/businesswoman
Terrence Grindall, educational foundation president

Ballot Measures
>>Measure to extend current Utilities Users Tax for nine years.


Oakland
City Council (Ranked Choice Voting)
District 1 (North Oakland)
*Dan Kalb, councilmember, Oakland
Tri Ngo, PhD
Stephanie Dominguez Walton

District 3 (West Oakland, Downtown, Jack London)
Carroll Fife, director, ACCE
*Lynette McElhaney, councilmember, Oakland
Seneca Scott
Meron Semedar
Alexus Taylor
Faye Taylor

District 5 (Fruitvale, San Antonio)
*Noel Gallo, councilmember, Oakland
Zoe Lopez-Meraz
Richard Santos Raya

District 7 (East Oakland) [DEADLINE EXTENDED]
Aaron Clay
Marcie Hodge
Ken Houston, community activist
Bob Jackson, pastor, Acts Full Gospel Church
Treva Reid
Olivia Rodriguez
Esmeralda Cortes Rosales
Tyrone Stevenson
Marchon Tatmon
Chaney Turner

At-Large
Derreck Johnson, restaurant owner
*Rebecca Kaplan, councilmember, Oakland
Nancy Sidebotham

City Attorney
Eli Ferran, deputy city attorney, Oakland
*Barbara Parker, city attorney, Oakland

School Board [DEADLINE EXTENDED]
District 1
Austin Dannhaus
Sam Davis
Curtis Flemming
Dia Penning
Stacy Thomas

District 3 [DEADLINE EXTENDED]
Maiya Edgerly
Cherrise Gash
Mark Hurty
Tyron Jordan
Saran Russell
Maximo Santana
Deirdre Snyder
Van Cedric Williams

District 5 [DEADLINE EXTENDED]
Leroy Gaines
Michael Hutchinson
Sheila Pope-Lawrence
Jorge Lerma

District 7 [DEADLINE EXTENDED]
Kristina Molina
Ay’Anna Moody
Ben Tapscott
Bronche Taylor
Clifford Thompson
Victor Valerio

Ballot Measures
>>Charter amendment to allow Police Commission to hire civilian inspector general.
>>Measure to allow 16- and 17-year-olds to vote in Oakland school board elections.
>>Ballot measure to remove the cap code enforcement fines.


Piedmont
City Council (Choose 2) [DEADLINE EXTENDED]
N. Sunny Rhodes Bostrom Fleming
*Jennifer Cavenaugh, councilmember, Piedmont
Connie Herrick
Conna McCarthy

School Board (Choose 3) [DEADLINE EXTENDED]
Veronica Anderson Thigpen
Hilary Cooper
Jason Kelley
*Cory Smegal, trustee, Piedmont USD
Hari Titan


Pleasanton
Mayor
Karla Brown, councilmember, Pleasanton
Druthi Ghanta, health engineer/scientist
Monith Ilavarasan, product manager
Jerry Pentin, councilmember, Pleasanton
Tom Turpel, digital marketing manager

City Council (Choose 2) [DEADLINE EXTENDED]
Nancy Allen, planning commissioner
Valerie Arkin, trustee, Pleasanton USD
Jack Balch, certified public accountant
Randy Brown, marketing manager
Jared Buna, attorney
Zarina Kizilogu, student life coordinator
Chinman Lee, businessman

School Board (Choose 3) [DEADLINE EXTENDED]
Mary Jo Carreon, retired teacher/parent
*Steve Maher, trustee, Pleasanton USD
Kelly Mokashi, e-learning education professional
Chong Wang, IT consultant/parent
*Jamie Yee, trustee, Pleasanton USD


San Leandro
City Council (Ranked Choice Voting)
District 2
Bryan Azevedo, community activist
*Ed Hernández, councilmember, San Leandro

District 4 [DEADLINE EXTENDED]
Chris Bammer, automotive detail technician
Fred Simon, boardmember, Oro Loma Sanitary Dist

District 6
*Pete Ballew, councilmember, San Leandro

School Board
Area 1
*Monique Tate, trustee, SLUSD

Area 3
*Evelyn Gonzalez, trustee, SLUSD

Area 5
Richard Chennault, information technology director
*Diana Prola, trustee, SLUSD

At-Large
*Peter Oshinski, trustee, SLUSD


San Lorenzo
School Board (Choose 3) [DEADLINE EXTENDED]
Alicia Gonzalez, real estate broker
*Penny Peck, trustee, San Lorenzo USD
*Kyla Sinegal, trustee, San Lorenzo USD


Union City
Mayor
Sarabjit Kaur Cheema, trustee, New Haven USD
*Carol Dutra-Vernaci, mayor, Union City
Jaime Patiño, councilmember, Union City

City Council
District 1
Sandra Holder-Grayson, businessowner
*Gary Singh, councilmember, Union City

New Haven School Board
Area 1
*Lance Nishihira, trustee, New Haven USD
Jatinderpal Sahi, parent/healthcare CEO

Area 2
Michelle Parnala, deputy probation officer
Melissa Shuen-Mallory, member, Alameda County Dem Central Committee

Area 3
Michael Gonzales, teacher
*Sharan Kaur, trustee, New Haven USD


AC Transit
Board of Directors
Ward 1 (Albany-El Cerrito-Richmond-Berkeley)
Jovanka Beckles, former Richmond councilmember
Ben Fong, transportation director/advocate
*Joe Wallace, board director, AC Transit

Ward 2 (Emeryville-Piedmont-Oakland-Berkeley)
*Greg Harper, board director, AC Transit
Jean Walsh, sustainable transportation professional

At-Large
Victoria Fierce, non-profit organization manager
Dollene Jones, businesswoman
*Chris Peeples, board director, AC Transit


Alameda County Water District
Board of Directors (Choose 3)
*Aziz Akbari, board director, ACWD
Ramesh Gopalan, senior technology manager
*James Gunther, board director, ACWD
Martin Koller, retired wastewater professional
*John Weed, board director, ACWD


BART
Board of Directors
District 1 (Concord, Lafayette, Walnut Creek)
*Debora Allen, board director, BART

District 3 (San Leandro-Berkeley-Oakland-Orinda)
*Rebecca Saltzman, board director, BART

District 5 (Castro Valley-Tri-Valley-Hayward)
Steven Dunbar, transit systems engineer
*John McPartland, board director, BART
Mike Wallace, financial manager

District 7 (Oakland-Berkeley-Richmond)
Sharon Kidd, police reform advocate
*Lateefah Simon, board director, BART


Chabot-Las Positas Community College
Board of Trustees
Area 1 (Hayward) [DEADLINE EXTENDED]
Robert Carlson, trustee, Hayward USD
Luis Reynoso, trustee, Hayward USD

Area 4 (Castro Valley-Oakland)
Maria Heredia, appointed trustee, CLPCCD

Area 5 (Dublin-Pleasanton-Suno)
Tim Sbranti, appointed trustee, CLPCCD

Area 7 (Livermore-Pleasanton)
*Ed Maduli, trustee, CLPCCD


East Bay MUD
Board of Directors
Ward 1 (Richmond-Crockett-Hercules)
*Lesa McIntosh, board director, EBMUD

Ward 5 (Alameda-West-Oakland-San Lorenzo)
*Doug Linney, board director, EBMUD

Ward 6 (Oakland-East Oakland)
*William Patterson, board director, EBMUD


East Bay Regional Park District
Board of Directors
Ward 1 (Richmond)
Elizabeth Echols, appointed board director, EBRPD
Norman LaForce, environmental protection attorney

Ward 2 (Oakland-Lamorinda, parts of Walnut Creek)
*Dee Rosario, board director, EBRPD

Ward 4 (Alameda-San Leandro-San Lorenzo, parts of Hayward)
*Ellen Corbett, board director, EBRPD


Eden Health District
Board of Directors (Choose 2) [DEADLINE EXTENDED]
Varsha Chauhan, health care leader
Winny Knowles, Registered Nurse
Pam Russo, appointed board member, EHD
Chike Udemezue, researcher/financial analyst


Fairview Fire Protection District
Board of Directors (Choose 3)
*Sarah Choi, board member, FFPD
*Melissa Dimic, board member, FFPD
Nicholas Harvey, sustainable urban forester
*Mark McDaniel, board member, FFPD


Hayward Area Rec and Park District [DEADLINE EXTENDED]
Board of Directors (Choose 3)
*Louis Andrade, board director, HARD
*Rich Hatcher, board director, HARD
Joshua Kelton, general market merchandiser
Peter Rosen, licensed landscape contractor


Livermore Recreation & Park District 
Board of Directors (Choose 2) [DEADLINE EXTENDED]
James Boswell, deputy sheriff/father
*Jan Palajac, board member, FFPD
Mike Ralph, bike shop manager
Stacey Swanson, retired businessowner
Richard Tarbell, urban planner


Ohlone Community College District
Board of Directors – Area 2 (Choose 3) [DEADLINE EXTENDED]
*Greg Bonaccorsi, board director, Ohlone
Lance Kwan, non-profit administrator
Rick Norris, professional civil engineer
Amit Patel, artist/entrepreneur/activist
Rakesh Sharma


Oro Loma Sanitary District
Board of Directors (Choose 2)
Bob Glaze, appointed board member, Oro Loma
Benny Lee, councilmember, San Leandro
Paul Stelzmann, water treatment operator
*Dan Walters, board member, Oro Loma


Peralta Community College District
Board of Directors
Area 1 (Alameda, portions of Oakland)
Jeffrey Heyman, city communications analyst
*Bill Withrow, trustee, PCCD

Area 2 (Oakland) [DEADLINE EXTENDED]
Kevin Jenkins

Area 4 (Albany, portions of Berkeley, Oakland)
*Nicky Gonzalez Yuen, trustee, PCCD

Area 6 (Oakland-Berkeley) [DEADLINE EXTENDED]
Dyana Polk


Washington Township Healthcare District
Board of Directors (Choose 2)
*William Nicholson, board director, WTHD
Chitra Ramanathan, attorney
Jeannie Yee, appointed board director, WTHD


*-incumbent
D-Democrat
R-Republican
NPP-No Party Preference
PF-Peace and Freedom Party
LP-Libertarian Party
G-Green Party