Updated: May 11.

2022 June Primary

Alameda County

Board of Supervisors
District 2 (Hayward-Tri-Cities)
*Richard Valle, supervisor, Alameda County

District 3 (Oakland-San Leandro-Alameda-Unincorporated)
Surlene Grant, fmr San Leandro councilmember
David Kakishiba, fmr Oakland Unified trustee
Rebecca Kaplan, councilmember, Oakland
Lena Tam, former Alameda councilmember

District Attorney
Pamela Price, civil rights activist
Seth Steward, chief of staff, Oakland CM Kalb
Terry Wiley, Alameda County chief assistant DA
Jimmie Wilson, Alameda County deputy prosecutor

Sheriff-Coroner
*Gregory Ahern, sheriff, Alameda County
Yesenia Sanchez, Alameda County sheriff division commander
JoAnn Walker, police officer/educator

Assessor
*Phong La, assessor, Alameda County

Auditor-Controller/Clerk-Recorder
*Melissa Wilk, auditor, Alameda County

Treasurer-Tax Collector
*Henry Levy, treasurer, Alameda County

Superintendent of Schools
Alysse Castro
*L. K. Monroe, superintendent, Alameda County

Board of Education
Area 7 (Tri-Valley)
Cheryl Cook-Kallio, fmr Pleasanton councilmember
Kate Dao, Educator/parent/businesswoman
Eric Dillie, public school teacher

Zone 7 Flood Control & Water Conservation District (Choose 4)
Dawn Benson, water agency professional
*Dennis Gambs, retired water engineer
*Sarah Palmer, director, Zone 7
*Olivia Sanwong, director, Zone 7
Todd Shinohara, pharmacist

Superior Court Judge
Office #1 
Tamiza Hockenhull, superior court commissioner

Office #12
Pelayo A. Llamas, superior court commissioner

Office #21
Michael Bishay, superior court commissioner

Ballot Measures

ALAMEDA USD
MEASURE B
$298 million Bond for School Facilities. (55% to pass)

OAKLAND
MEASURE C$114.50/yr parcel tax for library services. (66.7% to pass)

Congress

10th District (Concord-Lamorinda-Dublin)
Oleksii Chuiko-R, charity director
*Mark DeSaulnier-D, congressmember
Michael Ernest Kerr-GP, social justice advocate

12th District (Oakland-Berkeley-Alameda-San Leandro)
Glenn Kaplan-NPP, small business owner
*Barbara Lee-D, congressmember
Ted Nuerge-R, commercial driver instructor
Stephen Slauson-R, electrical engineer
Eric Wilson-D, non-profit executive

14th District (Hayward-Fremont-Tri Valley)
Alison Hayden-R, special education teacher
Sri Steve Iyer-R, global renewable executive
James Peters-D, team builder/waiter
Liam Miguel Simard-NPP
Major Singh-NPP, software engineer
*Eric Swalwell-D, congressmember
Tom Wong-R, small business owner

17th District (Fremont-San Jose-Cupertino)
Joe Dehn, square dance caller
Stephen Forbes, accountant
*Ro Khanna-D, congressmember
Rao Ravul-D, investor/businessman
Ritesh Tandon-R, researcher/entrepreneur

State Legislature

State Assembly
14th District (Hercules-Richmond-Berkeley-N. Oakland)
*Buffy Wicks-D, assemblymember

16th District (Contra Costa)
*Rebecca Bauer-Kahan-D, assemblymember
Joe Rubay-R, small businessowner

18th Assembly (Oakland-Alameda-Emeryville)
*Mia Bonta-D, assemblymember
Chris Kula-LP

20th District (Hayward-Dublin-Pleasanton-Union City)
Jennifer Esteen-D, Psychiatric Registered Nurse
Joe Grcar-R, retired laboratory scientist
Shawn Kumagai-D, Dublin councilmember
Liz Ortega-Toro-D, labor council executive

24th District (Fremont-Newark-Milpitas-N. San Jose)
Bob Brunton-R, small business owner
Kansen Chu-D, former assemblymember
Lan Diep-D, former councilmember, San Jose
Teresa Keng-D, Fremont Councilmember
*Alex Lee-D, assemblymember

State Senate
10th District (Hayward-Fremont-N San Jose-Sunnyvale)
Jim Canova,-D, Santa Clara school trustee
Jamal Khan-D, attorney
Raymond Liu-D, engineer
Lily Mei-D, Fremont mayor
Paul Pimentel-R, father/businessman/pastor
Aisha Wahab-D, Hayward councilmember

*-Incumbent
D-Democrat

R-Republican
NPP-No Party Preference
PF-Peace and Freedom Party
LP-Libertarian Party
G-Green Party

November 2022 Elections

Alameda
Mayor
*Marilyn Ezzy Ashcraft, councilmember, Alameda

City Council (Choose 2)
*Tony Daysog, councilmember, Alameda
*Showing Interest*
Jim Oddie, former Alameda councilmember


 

Albany
City Council (Choose 2)
*Peggy McQuaid, councilmember, Albany
*Rochelle Nason, councilmember, Albany


 

Berkeley
City Council
District 1
*Rashi Kesarwani, councilmember, Berkeley

District 4
*Kate Harrison, councilmember, Berkeley
Greg Magofna

District 7
Aidan Hill
*Rigel Robinson, councilmember, Berkeley

District 8
Nick Pilch

City Auditor
*Jennifer Wong, city auditor, Berkeley


 

Dublin
Mayor 
*Melissa Hernandez, mayor, Dublin

City Council (Choose 2)
*Jean Josey, councilmember, Dublin
Kashef Qaadri


 

Emeryville
City Council (Choose 2)
*Scott Donahue, councilmember, Emeryville
*Dianne Martinez, mayor, Emeryville


 

Fremont
City Council
District 2
*Rick Jones, councilmember, Fremont

District 3
*Jennifer Kassan, councilmember, Fremont

District 4
*Yang Shao, councilmember, Fremont


 

Hayward
Mayor
Mark Salinas, councilmember, Hayward

City Council (Choose 2)

Tom Ferreira
Mekia Fields
Daniel Goldstein, Planning commissioner
Mikey Lema
Julie Roche, Planning commissioner, Hayward
George Syrop, Community Services commissioner, Hayward


 

Livermore
Mayor
John Marchand, former mayor, Livermore
Mony Nop, Realtor

City Council
District 1
-Newly-created district
Evan Branning

District 2
-Newly-created district


 

Newark
Mayor 
*Al Nagy, mayor, Newark

City Council (Choose 2)
*Mike Bucci, councilmember, Newark
*Michael Hannon, councilmember, Newark


 

Oakland

Mayor
Ignacio De La Fuente, fmr Oakland councilmember
Gregory Hodge
Derreck Johnson, businessman
Tyron Jordan, fmr library commissioner
Peter Liu
John Marks
Elbert Owens
Treva Reid, councilmember, Oakland
John Reimann
Stephen Schear
Seneca Scott
Derrick Soo
Loren Taylor, councilmember, Oakland
Sheng Thao, councilmember, Oakland
Allyssa Victory Villanueva

City Council
District 2
*Nikki Fortunato Bas, councilmember, Oakland

District 4
Janani Ramachandran, attorney
Renia Webb, Oakland City Council aide

District 6
Paulina Gonzalez
Kevin Jenkins, trustee, Peralta CC District
Nancy Sidebotham, activist

City Auditor
*Courtney Ruby, city auditor, Oakland


 

Piedmont
City Council (Choose 3)
*Betsy Smegal Andersen, councilmember, Piedmont


 

Pleasanton
Mayor 
*Karla Brown, mayor, Pleasanton

City Council (Choose 2)
*Julie Testa, councilmember, Pleasanton


 

San Leandro
Mayor
Bryan Azevedo, councilmember, San Leandro
Juan Gonzalez, forensic auditor
Lee Thomas, fmr San Leandro councilmember
*Showing Interest*
Ed Hernandez, fmr San Leandro councilmember

City Council
District 1
David Anderson, member, San Leandro Senior Commission
Ken Pon, member San Leandro Planning/BZA
Celina Reynes, educator

District 3
*Victor Aguilar, Jr., councilmember, San Leandro

District 5
Monique Tate, San Leandro school trustee
*Showing Interest*
Xouhoa Bowen, founder, Community Impact LAB


 

Union City
City Council
District 2
-Newly-created district

District 3
-Newly-created district
Jeff Wang

District 4
-Newly-created district
Scott Sakakihara


 

AC Transit Board of Directors
Ward 4 (San Leandro-Unincorporated ALCO-Hayward)
*Open seat*

Ward 5 (Hayward-Newark-Fremont)
*Diane Shaw, board director, AC Transit

At-Large
Alfred Twu, architect
*Joel Young, board director, AC Transit


 

BART Board of Directors
District 4 (Oakland-Alameda)
*Robert Raburn, board director, BART

District 6 (Hayward-Tri-Cities)
*Liz Ames, board director, BART


 

Chabot-Las Positas Community College District
Area 2 (San Leandro)
*Linda Granger, trustee, CLPCCD

Area 3 (South Hayward-Union City)
Harris Mojadedi, appointed trustee, CLPCCD

Area 4 (Castro Valley)
Maria Heredia, appointed trustee, CLPCCD


 

East Bay Municipal Utilities District
Ward 2 (Walnut Creek-San Ramon)
*John Coleman, director, EBMUD

Ward 3 (Piedmont-Oakland-Orinda)
*Marguerite Young, director, EBMUD

Ward 4 (Berkeley-Albany-Emeryville)
*Andy Katz, director, EBMUD

Ward 7 (Castro Valley-San Leandro-unincorporated areas)
*Frank Mellon, director, EBMUD


 

East Bay Regional Park District

Ward 4 (San Leandro)
*Ellen Corbett, board director, EBRPD

Ward 5 (Dublin Hills–Del Valle-Ohlone-Sunol)
*Ayn Wieskamp, board director, EBRPD


 

Hayward Area Recreation & Park District (Choose 2)
Sabrina Aranda
*Carol Pereira, member, HARD
*Paul Hodges, member, HARD
Sara Lamnin, Hayward councilmember

 

Fairview Fire Protection District (Choose 2)
*Bob Clark, member FFPD
*Michael Justice, member, FFPD


 

Ohlone Community College Board of Trustees
Area 1 (Choose 2)
*Elisa Martinez, trustee, Ohlone Board
*Richard Watters, trustee, Ohlone Board

Area 2-Full Term (Choose 2)
Suzanne Lee Chan, former Fremont councilmember
*Jan Giovannini-Hill, trustee, Ohlone Board


 

Oro Loma Sanitary District (Choose 3)
*Rita Duncan, board director, Oro Loma
*Shelia Young, board director, Oro Loma


 

Eden Health District (Choose 4)
*Mariellen Faria, board director, Eden Health District
*Gordon Galvan, board director, Eden Health District
Ed Hernandez, appointed board director, Eden Health District
*Roxann Lewis, board director, Eden Health District


 

Peralta Community College District Trustee
Area 3 (Laurel-Fruitvale-Maxwell Park)
*Linda Handy, trustee, Peralta Community College District

Area 5 (Rockridge-Piedmont)

*Cindi Reiss, trustee, Peralta Community College District


 

Washington Township Health Care District (Choose 3)
*Jacob Eapen, member, WTHCD
*Bernard Stewart, member, WTHCD
*Michael Wallace, member, WTHCD

*-incumbent
D-Democrat
R-Republican
NPP-No Party Preference
PF-Peace and Freedom Party
LP-Libertarian Party
G-Green Party