2018 EAST BAY CANDIDATES LIST (Updated May 21)

JUNE PRIMARY
House of Representatives
– June 5 primary contests

 

13th District (Oakland-Berkeley-Alameda-San Leandro)
*Barbara Lee-D, congressmember

15th District (Hayward-Fremont-Tri Valley)
Rudy Peters-R, small business owner
Brendan St. John-NPP, medical marketing executive
*Eric Swalwell-D, congressmember

17th District (Fremont-San Jose-Cupertino)
Ron Cohen-R, certified public accountant
Stephen Forbes-D, business analyst
*Ro Khanna-D, congressmember
Khahn Tran-D, Alum Rock school board member
Kennita Watson-LP, retired software professional

State Assembly
15th District (Richmond-North Oakland-Berkeley)
Judy Appel-D, Berkeley school board member
Ben Bartlett-D, Berkeley councilmember
Jovanka Beckles-D, Richmond councilmember
Pranav Jandhyala-R, college student
Dan Kalb-D, Oakland councilmember
Andy Katz-D, EBMUD board director
Rochelle Pardue-Okimoto-D, El Cerrito councilmember
Sergey Piterman-D, software engineer
Owen Poindexter-D, writer/activist/organizer
Cheryl Sudduth-D, attorney
Raquella Thaman-D, attorney
Buffy Wicks-D, children’s advocate

16th District (Tri-Valley)
*Catharine Baker-R, assemblymember
Rebecca Bauer-Kahan-D, immigration attorney

18th Assembly (Oakland-Alameda-San Leandro)
*Rob Bonta-D, assemblymember
Stephen Slauson-R, electrical contractor

20th District (Hayward-Tri Cities-Fremont)
*Bill Quirk-D, assemblymember

25th District (Fremont-Milpitas-San Jose)
Bob Brunton-R, Fremont business owner
*Kansen Chu-D, assemblymember
Robert Imhoff-LP, cybersecurity engineer
Carmen Montano-D, teacher

State Senate
10th District (Hayward-Castro Valley-Fremont)
Victor San Vicente-R, real estate agent
Ali Sarsak-LP, mechanical engineer
*Bob Wieckowski-D, state senator

Alameda County
Board of Supervisors
District 2
*Richard Valle, supervisor, Alameda County

District 3
*Wilma Chan, supervisor, Alameda County

Treasurer-Tax Collector
Henry Levy, appointed treasurer-tax collector, Alameda County

Auditor/Clerk-Recorder
Irella Blackwood, chief auditor/accountant
Melissa Wilk, deputy auditor/clerk-recorder, Alameda County

Assessor
James Johnson, assessment services chief, Alameda County
Phong La, small business owner
Kevin Lopez, certified general appraiser
John Weed, member, Alameda Water Agency

District Attorney
*Nancy O’Malley, district attorney, Alameda County
Pamela Price, civil rights attorney

Sheriff
*Gregory Ahern, sheriff, Alameda County

Alameda County Superior Court Judge

Office #11
*Tara Flanagan, Alameda County Superior Court judge
Karen Katz, retired Alameda County deputy public defender

Alameda County Board of Education
Superintendent of Schools
*Karen Monroe, superintendent, Alameda County

Area 1 (Albany, Berkeley, Emeryville, portions of North, West Oakland)
*Joaquin Rivera, trustee, Alameda County Board of Ed
Abdur Sikdur, scientist/entrepreneur

Alameda County Zone 7 Water Agency (Choose 4)
(Livermore – Amador Valley)
*Dennis Gambs, member, Zone 7 Water Agency
*John Greci, Jr., member, Zone 7 Water Agency
*Sarah Palmer, member, Zone 7 Water Agency
Olivia Sanwong, global biotechnology analyst
*Bill Stevens, member, Zone 7 Water Agency

Ballot Measures
Alameda County
Measure A – Childcare and early education bond measure. 30-year, half-cent sales tax increase

San Lorenzo
Measure B – School infrastructure bond measure. $130 million school bond

Emeryville
Measure C – Affordable housing bond measure. 27-year, $50 million bond.

Oakland
Measure D – Library Parcel Tax. 20-year, $75/yr parcel tax.

Bay Area
Regional Measure 3 – Bay Area Traffic Relief Plan. Bridge toll increases.



NOVEMBER ELECTION
Alameda County
AC Transit Board of Directors
Ward 3 (Alameda-Oakland-San Leandro)
*Elsa Ortiz, board director, AC Transit

Ward 4 (San Leandro-Unincorporated ALCO-Hayward)
*Mark Williams, board director, AC Transit

Ward 5 (Hayward-Newark-Fremont)
*Jeff Davis, board director, AC Transit

At-Large
➠Filed Intent
*Joel Young, board director, AC Transit

BART Board of Directors
District 4 (Oakland-Alameda)
*Robert Raburn, board director, BART

District 6 (Hayward-Tri-Cities)
*Thomas Blalock, board director, BART

Chabot-Las Positas Community College District
Area 2
*Isobel Dvorsky, trustee, CLPCCD

East Bay Municipal Utilities District
Ward 3 (Piedmont, Orinda, El Sobrante, portions of Oakland, Richmond, Pinole)
*Marguerite Young, director, EBMUD Board of Directors

East Bay Regional Park District
Ward 3 (Castro Valley-Hayward-Union City, portions of Fremont)
*Dennis Waespi, board director, EBRPD

Ward 5 (Dublin Hills–Del Valle-Ohlone-Sunol)
*Ayn Wieskamp, board director, EBRPD

Ward 6 (Blackhawk-Concord-Danville-San Ramon-Walnut Creek)
*Beverley Lane, board director, EBRPD

Ward 7 (Antioch-Brentwood-Hercules-Oakley)
➠Filed Intent
Colin Coffey, appointed board director, EBRPD

Hayward Area Recreation & Park District (Choose 2)
*Paul Hodges, board director, HARD
*Carol Perreira, board director, HARD
Sara Raymond, attorney

Oro Loma Sanitary District (Choose 3)
*Timothy Becker, board director, Oro Loma
*Rita Duncan, board director, Oro Loma
*Shelia Young, board director, Oro Loma
➠Filed Intent

Guillermo Elenes, ALCO Democratic Central Cmte member
Frederick Simon

Eden Health District (Choose 3)
*Lester Friedman, board director, Eden Health District
*Roxann Lewis, board director, Eden Health District
*Tom Lorentzen, board director, Eden Health District

Peralta Community College District Trustee
Area 3 (Laurel-Fruitvale-Maxwell Park)
*Linda Handy, trustee, Peralta Community College District

Area 5 (Rockridge-Piedmont)
Cindy Reiss
*Bill Riley, trustee, Peralta Community College District

Area 7 (Emeryville, parts of Oakland, Berkeley)
*Julina Bonilla, trustee, Perata Community College District

Alameda
Mayor
Marilyn Ezzy Ashcraft, councilmember, Alameda
Frank Matarrese, councilmember, Alameda
*Trish Spencer, mayor, Alameda
➠Showing Interest
Malia Vella, councilmember, Alameda

City Council (Choose 2)
➠Filed Intent
Stewart Chen, former councilmember, Alameda
Tony Daysog, former councilmember, Alameda
John Knox White, planning board member, Alameda
*Jim Oddie, councilmember, Alameda
➠Showing Interest
Jeff Cambra, attorney
Ronald Curtis, planning board member, Alameda
David Mitchell, planning board member, Alameda
Lena Tam, former Alameda councilmember
Barbara Thomas, former Alameda councilmember

School Board (Choose 2)
Mia Bonta, education non-profit CEO
*Gary Lym, school board member, AUSD
Anne McKereghan, appointed school board member, AUSD

Alameda Heatlhcare District Board of Directors (Choose 4)
Gayle Godfrey Codiga, appointed board director
*Robert Deutsch, board director
*Tracy Jensen, board director
Dennis Popalardo, appointed board member

Berkeley
City Council
District 1
➠Filed Intent
Mary Behm-Steinberg
Cecily Brewster
Rashi Kesarwani
Margo Schueler, member, Berkeley Public Works Commission
Igor Tregub, member, Berkeley Rent Stabilization Board

District 4
*Kate Harrison, councilmember, Berkeley
Anne Marxer

District 7
*Kriss Worthington, councilmember, Berkeley
➠Filed Intent
Rigel Robinson, external affairs VP of Cal student association

District 8
➠Filed Intent
*Lori Droste, councilmember, Berkeley
Mary Kay Lacey
Alfred Twu, designer

City Auditor
➠Filed Intent
Jamila English
Steve Levine
John Selawsky
Jennifer Wong

School Board (Choose 3)
*Josh Daniels, school board director, BUSD
*Karen Hemphill, school board director, BUSD
➠Filed Intent
*Ty Alper, school board member, BUSD
Lea Baechler-Brabo
Ka’Dijah Brown
Dru Howard
Julie Sinai

Castro Valley
School Board (Choose 2)
*Gary Howard, board member, CVUSD
*Dot Theodore, board member, CVUSD

Castro Valley Sanitary District (Choose 2)
*Melody Appleton, appointed director, CVSD
*Ralph Johnson, board member, CVSD

Dublin
Mayor 
*David Haubert, mayor, Dublin

City Council (Choose 2)
*Abe Gupta, councilmember, Dublin
Jean Josey, Fiscal Sustainability Task Force member, Dublin
Bobby Khullar, Manager of Project Controls, San Francisco MTA
Olga Mack, tech entrepreneur

School Board (District elections)
*Dan Cherrier, school board member, Dublin
Dominick Piegaro
*Megan Rouse, school board member, Dublin

Fremont
City Council
District 1 – Newly created district (2-year term)
Yvonne Cowley Srem
Teresa Keng
➠Showing Interest
Steve Cho, former Fremont councilmember
Sean Manalo, state senate district aide
Cullen Tiernan, Human Relations Commission, Fremont

District 2
Desrie Campbell, school board member
*Rick Jones, councilmember, Fremont

District 3
David Bonaccorsi, appointed councilmember, Fremont
Jennifer Kassan, attorney

District 4 – Newly created district
John Dutra, Jr., property development executive
Yang Shao, school board member, Fremont
Craig Steckler, former Fremont police chief

School Board (Choose 2)
Fahria Khan
Dianne Jones
*Larry Sweeney, board member, Fremont

Hayward
Mayor
*Barbara Halliday, mayor, Hayward
➠Filed Intent
Mark Salinas, councilmember, Hayward

City Council (Choose 2)
*Sara Lamnin, councilmember, Hayward
*Marvin Peixoto, councilmember, Hayward
Didacus Ramos, businessman
Aisha Wahab, community organizer

➠Showing Interest

Rocky Fernandez, state senate district director

Wynn Grcich, community activist

Joe Ramos, businessman

School Board (Choose 2)
*Lisa Brunner, governing board member, HUSD
*William McGee, governing board member, HUSD
April Oquenda
➠Showing Interest
Heather Reyes, financial representative

Livermore
Mayor 
*John Marchand, mayor, Livermore

City Council (Choose 2)
*Stephen Spedowfski, councilmember, Newark
*Bob Woerner, councilmember, Livermore

Newark
Mayor 
*Al Nagy, mayor, Newark

City Council (Choose 2)
*Mike Bucci, councilmember, Newark
*Michael Hannon, councilmember, Newark

Oakland
Mayor
➠Filed Intent
Cat Brooks, community organizer
Shelton Dunson
Ken Houston, community organizer
Saied Karamooz, member, Oakland Privacy Advisory Commission
Kristina Molina, program coordinator, Bay Area Women Against Rape
*Libby Schaaf, mayor, Oakland
Nancy Sidebotham, community activist
Jesse A.J. Smith
Marchon Tatmon
Cedric Troupe, East Oakland Swim Club
Randolph Wilkins
➠Showing Interest
Ignacio De La Fuente, former Oakland councilmember

City Council
District 2
Nikki Bas, exec. dir., East Bay Alliance for a Sustainable Economy
*Abel Guillén, councilmember, Oakland

District 4
➠Filed Intent
Ahmad Anderson
Pamela Harris
Nayeli Maxson, exec. dir., Alliance for Community Development
Jonathan Selsley
Joseph Simmons
Joseph Tanios, Oakland city employee
Sheng Thao, chief of staff, Councilmember Kaplan
Chris Young
➠Showing Interest
Nina Senn, school board member, Oakland

District 6
➠Filed Intent
*Desley Brooks, councilmember, Oakland
Natasha Middleton, mgmt analyst, Alameda County Probation
Marlo Rodriguez, registered nurse
Loren Taylor, management consultant
Mya Whitaker

School Board
District 2
➠Filed Intent
*Aimee Eng, school board member, Oakland

District 4
Clarissa Doutherd
*Nina Senn, school board member, Oakland

District 6
➠Filed Intent
Ebony Edgerson
*Shanthi Gonzales, school board member, Oakland

City Auditor
*Brenda Roberts, city auditor, Oakland

Piedmont
City Council (Choose 3)
*Teddy Gray King, councilmember, Piedmont
*Tim Rood, councilmember, Piedmont

Pleasanton
Mayor 
Cheryl Cook-Kallio, former councilmember, Pleasanton
*Jerry Thorne, mayor, Pleasanton

City Council (Choose 2)
*Kathy Narum, councilmember, Pleasanton
*Arne Olson, councilmember, Pleasanton

San Leandro
Mayor 
*Pauline Cutter, mayor, San Leandro
Benny Lee, councilmember, San Leandro

City Council
District 1
*Deborah Cox, councilmember, San Leandro
➠Filed Intent
Ken Pon, certified public account

District 3
➠Filed Intent
Victor Aguilar, Jr., school board member, SLUSD
*Lee Thomas, councilmember, San Leandro

District 5
*Corina Lopez, councilmember, San Leandro

School Board
At-Large
*Monique Tate, school board member, SLUSD

Area 4
➠Filed Intent
*Leo Sheridan, school board member, SLUSD

San Lorenzo
School Board (Choose 2)
Samuel Medina, appointed board member, SLZUSD
*Janet Zamudio, board member SLZUSD

Union City
City Council (Choose 3)
*Emily Duncan, councilmember, Union City
*Pat Gacoscos, councilmember, Union City
Jaime Patino, Human Relations commissioner

*-incumbent

D-Democrat

R-Republican
NPP-No Party Preference
PF-Peace and Freedom Party
LP-Libertarian Party
G-Green Party
-June 5 primary contests

Advertisements